Otrzymałam Srebrny Pazur, wyróżnienie 4. Małopolskiego Kongresu Kobiet dla Małopolanki Roku 2016!

Czuję się świetnie i adekwatnie do sytuacji, kiedy nagrody spływają, gdy jest się na nie gotowym. Odbierając Srebrny Pazur w czasie inauguracji Kongresu powiedziałam:

To wyróżnienie jest zasługą ogromnej społeczności kobiet, które czytają „Miasto Kobiet”, przychodzą na nasze spotkania i wierzą, że przyszłość zależy od nich. Bo ja wierzę, że przyszłość zależy od kobiet. Od naszej wrażliwości, intuicji i głębokiej mądrości, ale nie tej wypływającej z głowy, tylko z serca i brzucha, bo mamy moc tworzenia, dar rodzenia.
Chciałabym, aby kobiety jednoczyły się i miały większą moc decydowania o świecie. W kongresowym wykładzie inauguracyjnym prof. Anna Siwik, prorektorka AGH, pokazała, jak marginalizowana była rola kobiet na przestrzeni dziejów, jak kościół stał się strażnikiem patriarchatu. I dzisiaj nadal nie jest tak, jak być powinno.
Chciałabym, aby nie powtórzyła się sytuacja, kiedy Polak, mężczyzna, mówi w Parlamencie Europejskim, że kobiety muszą mniej zarabiać, bo są słabsze, mniejsze i mniej inteligentne. Życzę sobie i wszystkim kobietom, aby nikt nigdy więcej nie ośmielił się nie tylko tak powiedzieć, ale nawet tak pomyśleć.
Są w tej chwili na świecie dwie idee bliskie mojemu sercu, idea siostrzeństwa (sisterhood), czyli budowania bliskości między kobietami, i idea kręgów kobiecych. Pół roku temu na Zgromadzeniu Kręgów usłyszałam zdanie, które mocno rezonuje we mnie do dziś, jest moim kierunkowskazem: „To wy jesteście tymi, na których czekacie”. To ogromna odpowiedzialność. Nikt nie przyjdzie i za nas nie posprząta świata. Nie będzie Batmana, Supermena, drugiego Chrystusa, Wybawiciela, Wybrańca. Bo to my jesteśmy tymi, na których czekamy.

SREBRNY PAZUR
Do tytułu Małopolanka Roku 2016 i nagrody Srebrnego Pazura nominowana zostałam między innymi: „za Miasto Kobiet, za Klub Miasta Kobiet, za wyzwalanie kobiecej energii i wspieranie ruchów kobiecych”. O zwycięstwie w plebiscycie decydowała liczba głosów w głosowaniu internetowym. Oprócz mnie nominowane były: Lana Dadu, Barbara Prymakowska, Agnieszka Radwańska, Ewa Sadowska, Dorota Segda i Elżbieta Zechenter-Spławińska.

Głosujący na mnie, pisali w uzasadnieniu:
„Za Klub Miasta Kobiet, klasę i skromność, za to że daje kobietom moc”.
„Stworzyła Klub Miasta Kobiet, cykliczne spotkania rozwojowe, na które zaprasza ciekawych prelegentów. Zachwyca sposobem w jaki, poprzez dobór gości i styl prowadzenia z nimi rozmów, wyzwala energię i dodaje skrzydeł kobietom. Z lekkością i klasą pozwala rozmówcom zaistnieć, a sama usuwa się w cień, bo to oni są najważniejsi. ”
„Jest w atmosferze tych spotkań coś takiego, że wychodzę z nich zawsze wzmocniona i z milionem pomysłów do działania.”
„Wywiady p. Anety w Mieście Kobiet stanowią inspirację do zmian i poszukiwań w życiu. Zachęca innych do podejmowania odważnych kroków powtarzając, że każda wasza decyzja jest doskonała, a ograniczenia są urojeniami. ”

O głosowanie prosiłam przyjaciół, znajomych, uczestniczki Klubu Miasta Kobiet, czytelniczki Miasta Kobiet, firmy i instytucje, z którymi współpracuję. I najbardziej wzruszające było nie to, że Srebrny Pazur otrzymałam, ale fala listów, że to co robię jest ważne, że dla nich i bez plebiscytu jestem Małopolanką Roku, że inspiruję. Mocno poczułam, że nie działam w próżni i że wspiera mnie ogromna społeczność kobiet i mężczyzn.

Aneta Pondo – Małopolanka Roku 2016 (fot. Renata Stós-Pacut)
Aneta Pondo – Małopolanka Roku 2016 (fot. Renata Stós-Pacut)

MAŁOPOLSKI KONGRES KOBIET
W Małopolskim Kongresie Kobiet uczestniczę od pierwszej edycji. W 2014 roku, opowiadałam jak kryzys przekuć w moc. Na drugim współprowadziłam z Agnieszką Łopatowską panel „Polka w mediach”. Rok temu z Małgorzatą Majewską, Moniką Jurczyk i Agatą Bargieł opowiadałyśmy, jak wyrażać siebie głosem, gestem i strojem.
Hasłem tegorocznego kongresu (5 marca 2017) było „Moc jest w nas!”. Oprócz tego, że odebrałam Srebrny Pazur dla Małopolanki Roku 2016, miałam wykład na temat idei Global Sisterhood i kobiecych kręgów.
Małopolski Kongres Kobiet jest lokalną „córką” Kongresu Kobiet (w Krakowie organizuje go Stowarzyszenie Most Kobiet). Co roku jest to kilkanaście paneli o bardzo zróżnicowanej tematyce, kilkadziesiąt prelegentek i ponad tysiąc uczestniczek. Jest niekomercyjny i apolityczny. Kobiety, które stoją za jego organizacją (jest ich garstka) są dla mnie heroinami.

Relacja z kongresu w TVP Kraków: http://krakow.tvp.pl/29357113/malopolanka-roku-wybrana-srebrny-pazur-dla-anety-pondo

aneta-pondo-malopolanka-roku

Od lewej: Barbara Fijał i Patrycja Puszczewicz (Miasto Kobiet), Aneta Pondo (Małopolanka Roku 2016) i organizatorka MKK– Joanna Kongstadt (fot. Renata Stós-Pacut)
Od lewej: Barbara Fijał i Patrycja Puszczewicz (Miasto Kobiet), Aneta Pondo (Małopolanka Roku 2016) i organizatorka MKK– Joanna Kongstadt (fot. Renata Stós-Pacut)