To najlepszy, najbardziej wzruszający koncert, na jakim byłam. Grały zespoły, które powstały zaledwie pięć dni wcześniej! Same dziewczyny. Nastolatki w wieku od 14 do 19 lat. Silne i piękne kobiety.

Koncert w Pięknym Psie (Kraków, 30 stycznia 2016) był ukoronowaniem obozu Karioka Girls Rock Camp, zorganizowanego przez Stowarzyszenie Kobieca Transsmisja i Fundację Pozytywnych Zmian. W programie obozu była między innymi nauka gry na instrumentach, śpiewu, pisania piosenek, zakładania zespołu. Niektóre z uczestniczek po raz pierwszy zasiadły przy perkusji czy wzięły gitarę basową do ręki, a parę dni później wymiatały na nich na scenie jak prawdziwe rockmanki.

karioka-pod-scena
Koncert w Pięknym Psie (fot. Katarzyna Gromada)
Karioka
W obozie uczestniczyły dziewczyny w wieku od 14 do 19 lat (fot. Katarzyna Gromada)

Niemniej ważne było to, co się działo w drugim planie. Agata Bargiel, odpowiedzialna za zajęcia wokalne, mówiła, że dziewczyny z każdym dniem nabierały pewności siebie, rozkwitały, a wyjście na scenę było dla nich ważnym, symbolicznym przełamaniem lęków. Agata jest specką od pracy z głosem i z ciałem. Poznałam ją parę miesięcy temu, gdy w Radiu Kraków opowiadałyśmy (była też z nami Anna Karna) o kobiecych imprezach w Krakowie. Jej zdolności wokalne i budzenia w kobietach energii zobaczyłam na własne oczy na Zlocie, gdy jak kapłanka stanęła na scenie, a cała sala na jej wezwanie zdjęła buty i zaczęła tańczyć i śpiewać.

Pomysłodawczyni Karioki, Ewa Langer, basistka zespołu Translola i założycielka Stowarzyszenia Kobieca Transsmisja marzy, żeby za kilkanaście lat każda kobieta grała na jakimś instrumencie – Świat byłby wtedy lepszy – mówi z przekonaniem, i ja jej wierzę. Ewa walczy ze stereotypem, że w zespołach kobieta najlepiej sprawdza się jako wokalistka lub w chórkach. Na organizowanym przez nią od paru lat Festiwalu Kobieca Transsmisja występują kobiece składy, w całości. Po Transsmisji Ewa poszła krok dalej, inicjując Kariokę dla nastolatek, a potem Lucciolę – dla kobiet dorosłych, które kiedyś pogrzebały marzenia o graniu, a teraz mogą rozpalić ten ogień na nowo (pierwsza Lucciola Ladies Rock Camp była jesienią 2015).

Olga Politowicz, karioka,
Olga Politowicz, czyli Orka z zespołem Koteria (fot. Katarzyna Gromada)

A co dalej z uczestniczkami Karioka Girls Rock Camp? Moja córka Olga, występująca w Pięknym Psie jako Orka, frontmenka zespołu Koteria (– Nie wiem, czy ta nazwa przetrwa, bo zmieniałyśmy ją już kilka razy, może jednak będzie Marazm albo Desperados – śmieje się) już jest umówiona na kolejne próby ze swoim zespołem.

Grajcie dziewczyny jak najdłużej!

Karioka Girls Rock Camp
Karioka Girls Rock Camp (fot. Katarzyna Gromada)
Karioka Girls Rock Camp
Karioka Girls Rock Camp (fot. Katarzyna Gromada)
Karioka Girls Rock Camp
Karioka Girls Rock Camp (fot. Katarzyna Gromada)
Karioka Girls Rock Camp
Karioka Girls Rock Camp (fot. Katarzyna Gromada)
Karioka Girls Rock Camp
Karioka Girls Rock Camp (fot. Katarzyna Gromada)