Pierwszy raz zobaczyłam ją na żywo kilka lat temu na „Zlocie” Agaty Dutkowskiej. Stanęła na scenie w czerwonej, przylegającej do ciała sukience i zapytała: „Czy jest wam wygodnie?”

I od tej pory z tą „wygodnością” mocno KARO AKABAL kojarzę. Bo w obszarze, którym Karo się zajmuje, o wygodę właśnie, o komfort i przyjemność chodzi, a nie bezpośrednio o seks. A jeśli wygoda, komfort i przyjemność, to także czucie siebie, swoich potrzeb i swoich granic.
Karo Akabal jest seks coachem, założycielką Sex & Love School, trenerką przyjemności i intymnej komunikacji w związkach, propagatorką świadomej edukacji seksualnej w rodzinie, autorką  książki „Sekrety Kobiecej Seksualności”. Macie jakieś skojarzenia z kimś, kto „uczy” seksu? Czy włączają się wam kalki typu „10 porad jak doprowadzić ją/jego do orgazmu”? Seksualność dziś sprowadzona jest do produktu, który z jednej strony dobrze się sprzedaje i sam wszystko sprzeda, a z drugiej chowa się głęboko za kulturowymi i religijnym obwarowaniami i tabu. Seksualność niesie ze sobą tyle sprzecznych komunikatów, że trudno wyplątać się z tego uwikłania.

KARO AKABAL – WARSZTATY POTĘGA PRZYJEMNOŚCI, 26 MAJA 2018

Odpowiedzcie szczerze, czy macie przestrzeń do rozmów o seksualności? Czy znacie osoby, od których możecie czerpać wiedzę lub przynajmniej wymieniać z nimi doświadczenia? To pytanie kieruję nie do nastolatek, tylko dorosłych kobiet, które już teoretycznie (lub praktycznie) wszystko wiedzą, które urodziły już dzieci (lub nie), które przeżywają orgazmy bez problemów (lub nie), które czują bliskość z partnerem i czerpią radość z seksu (lub nie). Spotkanie z Karo otwiera przestrzenie, których istnienie może przekraczać granice wyobraźni, pokazuje połączenia, które do tej pory niewidoczne, stają się nagle oczywiste.

Jestem bardzo podekscytowana tym, że Karo przyjęła zaproszenie na Klub Miasta Kobiet (25 maja 2018) i że przeprowadzi warsztaty Potęga Przyjemności (26 maja 2018), bo z każdym spotkaniem widzę ją inaczej, mocniej i głębiej, i za każdym razem wzrasta mój szacunek dla jej mądrości i czucia. Rok temu w czasie Zgromadzenia Kręgów nocą przy ognisku opowiadała o Tamerze, i to nie była opowieść o osławionej wolnej miłości, ale o wielkim eksperymencie tworzenia wspólnoty bez przemocy (nie tylko bez przemocy wobec innych ludzi, ale też wobec każdej żyjącej, czującej istoty, włącznie z Ziemią). Kilka miesięcy temu uczestniczyłam w zwołanym przez nią Kręgu Kobiet on-line, w czasie którego w bezpiecznej przestrzeni wypłynął temat ojców i czułam się głęboko poruszona opowieściami kobiet o tym, jak są „sterowane”, często już nawet zza grobu, przez pierwszego mężczyznę ich życia.

W czasie naszego najbliższego spotkania w ramach Klubu MK Karo będzie świeżo po pobycie w Izraelu na spotkaniu wspólnoty Pocket Project Collective Trauma Integration, czuję więc, że rozmowę zaczniemy od tego, jak kolektywne traumy aktywują automatyczne reakcje organizmu także w obszarze seksualności; jak wpływają na codzienne małe wybory i wielkie decyzje.

Karo jest propagatorką siostrzeństwa wśród kobiet. To bliski mi temat. Marzę o świecie, w którym kobiety są dla siebie wsparciem, w którym kobiece współodczuwanie jest mocniejsze niż kobieca konkurencja. O tym między innymi będą warsztaty „Potęga przyjemności”. Bo doświadczanie przyjemności, doświadczanie seksualności, zgoda na nią, może być zapalnikiem, który rozwali system.

Takie warsztaty już się pewnie nigdy więcej nie wydarzą, a już na pewno nie za taką cenę (warsztaty organizuje Fundacja Miasto Kobiet, stąd taka symboliczna cena).

ZOBACZ i DOŁĄCZ: POTĘGA PRZYJEMNOŚCI 26 maja (sobota) 2018, Kraków.

Zdjęcie u góry: Magdalena Trebert